atrakcje Lublina

Lublin jest nazywany stolicą wschodniej Polski. To największego i szybko rozwijające się miasto leżące po prawej stronie Wisły. Jest też stolicą województwa lubelskiego i ważnym ośrodkiem kulturowym, edukacyjnym, gospodarczym i administracyjnym regionu. Sprawdź, co warto tu zobaczyć podczas weekendu.

Lublin to jedno z najważniejszych i największych miast w Polsce. Szybko się rozwija i oferuje liczne atrakcje, a także dobry dojazd. Dużą zaletą było uruchomienie Portu Lotniczego Lublin, a także obwodnicy, co przyczyniło się do rozwoju infrastruktury i powstania warunków do inwestowania. Lublin jest też określany jako Brama Wschodu, a także wizytówka naszego kraju w kontaktach z krajami Partnerstwa Wschodniego. To wynik położenia miasta i historycznego dziedzictwa.

Co zobaczyć podczas weekendu w Lublinie?

Lublin przyciąga unikalnym klimatem, architekturą i licznymi zabytkami. Jest tu organizowanych także wiele ciekawych imprez i festiwali, dlatego warto zawsze sprawdzić, czy w dany weekend jest planowane jakieś wydarzenie. Poniżej zamieszczamy listę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Lublinie i okolicy.

  • Zamek Lubelski – został zbudowany w stylu gotyckim z elementami renesansowymi. Jest to najważniejsza atrakcja turystyczna Lublina. Na zamku znajduje się Muzeum Lubelskie, które prezentuje historię miasta i regionu.
  • Stare Miasto – dużą atrakcją jest klimatyczna Starówka z piękną architekturą, w której znajdują się m.in. Katedra Lubelska, Ratusz oraz Wieża Trynitarska.
  • Archikatedra Lubelska – XVI wieczna polichromia, okazały ołtarz, skarbiec i akustyczna kaplica.
  • Lubelska Trasa Podziemna – to trasa turystyczna, która ma około 300 m. Biegnie pod zabudową Starego Miasta i została otwarta w 2006 roku. W salach są rozstawione makiety obrazujące kluczowe okresy rozwoju Lublina. W zabytkowych Podziemiach Browaru Perła można poznać tradycję oraz tajniki produkcji piwa.
  • Muzeum Wsi Lubelskiej – skansen, który przedstawia życie na wsi w XIX i XX wieku. Można w nim zobaczyć m.in. tradycyjne chaty, kościółek, karczmę oraz liczne warsztaty rzemieślnicze.
  • Ogród Botaniczny UMCS – zlokalizowany na terenie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To ogromny, malowniczy i pięknie utrzymany ogród botaniczny, w którym można zobaczyć wiele ciekawych gatunków roślin.
  • Zamek w Kazimierzu Dolnym – piękny zamek zlokalizowany około 50 km od Lublina. Jest położony na wzgórzu i oferuje przepiękne widoki na okolicę.
  • Muzeum Nadwiślańskie – muzeum poświęcone historii regionu nadwiślańskiego. W muzeum można zobaczyć m.in. liczne eksponaty związane z rzemiosłem oraz bogate zbiory etnograficzne.
  • Centrum Spotkania Kultur – można tu zobaczyć ciekawe wystawy sztuki i wydarzenia kulturalne.
  • Festiwale – wśród najbardziej popularnych imprez kulturalnych są m.in. Carnaval Sztuk-Mistrzów, Noc Kultury, Festiwal Inne Brzmienia, Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”, Europejski Festiwal Smaku czy Jarmark Jagielloński.

fot. jaxel / Pixabay