kary za przekroczenie czasu pracy

Od początku 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator kar za wykroczenia na drodze. Kary zwiększono dla wszystkich kierowców, także zawodowych, m.in. jeżdżących autami z tachografem. Przedsiębiorca może też utracić reputację. Poznaj jedne z najważniejszych kar finansowych, jakie można nałożyć na kierowcę i przedsiębiorcę prowadzącego firmę przewozową.

Prowadzenie pojazdów z naruszeniem czasu jazdy

Przekroczenie dziennego czasu jazdy

Przekroczenie dziennego czasu jazdy powyżej 9 godzin, gdy kierowca wydłużył już dwukrotnie w ciągu tygodnia czas jazdy do 10 godzin jest karane:

od 15 minut do 1 godziny – 50 zł,

od 1 godziny do 2 godzin – 150 zł,

od 2 godzin za każdą rozpoczętą godzinę – 200 zł,

od 13 godzin i 30 minut, za każdą rozpoczętą godzinę, w sytuacji braku przerwy lub odpoczynku wynoszącego 4 godziny i 40 minut – 550 zł.

Przekroczenie tygodniowego czasu jazdy

Przekroczenie tygodniowego czasu jest karane:

od 30 minut do 4 godzin – 150 zł;

od 4 godzin do 9 godzin – 250 zł;

od 9 godzin do 14 godzin – 350 zł;

od 14 godzin – 550 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Obowiązek posiadania tachografu

Do rejestrowania czasu pracy służą tachografy cyfrowe lub analogowe. Muszą one znaleźć się na wyposażeniu każdego samochodu ciężarowego. Dzięki nim można określić czas jazdy i czas pracy, czas przerwy i odpoczynku, okres dyspozycyjności, przebytą trasę, usterki oraz inne zdarzenia.

Jedną z najwyższych kar jest kara za nieprawidłową obsługę, ingerencję albo odłączenie tachografu lub innego urządzenia rejestrującego, karty kierowcy i karty przedsiębiorcy. Może to wynieść nawet 5000 zł. Za manipulacje przy tachografie można stracić prawo jazdy na okres 3 miesięcy, a za podłączenie niedozwolonego urządzenia kara może wynieść nawet 10 000 złotych.

KwK, f: Robfoto / pixabay