transport ADR

Transport materiałów niebezpiecznych wymaga dopełnienia odpowiednich wymogów formalnych. Obejmują przede wszystkim środek transportu oraz zabezpieczenia. Co jeszcze warto wiedzieć o transporcie ADR? 

Czym charakteryzuje się transport ADR?

Konwencja ADR to międzynarodowa umowa określająca zasady transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Dotyczy wszelkich materiałów i substancji, które w wyniku niewłaściwego postępowania stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także mogą naruszyć równowagę w środowisku naturalnym. Transport ADR obejmuje materiały łatwopalne, wybuchowe, promieniotwórcze oraz substancje żrące, zakaźne i trujące. Materiały niebezpieczne mogą być transportowane zarówno w pojazdach zamkniętych, jak i otwartych, pod warunkiem, że będą odpowiednio zabezpieczone. Towar musi znajdować się w certyfikowanych opakowaniach, chroniących zawartość przed uszkodzeniem i przedostaniem się do środowiska zewnętrznego. Transport najczęściej odbywa się w kontenerach i naczepach. Niektóre płynne substancje i granulaty przewożone są w cysternach.

Outsourcing logistyczny dla polskich przedsiębiorców

Ze względu na liczne regulacje, transport materiałów niebezpiecznych stanowi jeden z najbardziej wymagających rodzajów transportu drogowego. Kierowcy przewożący ten towar, są zobowiązani odbyć odpowiednie szkolenie, potwierdzone dokumentem. Oprócz tego przewozy muszą być realizowane za pomocą pojazdów dopuszczonych do transportu danych materiałów, a także posiadać oznakowanie ADR. To tylko wybrane wymogi dotyczące przewozu ADR. Przedsiębiorcy muszą nadążać za zmieniającymi się przepisami oraz dysponować odpowiednio przystosowaną flotą, przestrzenią magazynową i wykwalifikowanymi pracownikami. Z tego względu transport materiałów niebezpiecznych warto zlecić doświadczonej firmie logistycznej, która spełnia wymogi bezpieczeństwa konieczne dla tego typu przesyłek. 

Postaw na sprawdzonego operatora logistycznego

Jednym z operatorów logistycznych specjalizujących się w transporcie ADR jest Grupa Raben. Oferuje zarówno przewóz materiałów niebezpiecznych, jak i bezpieczne magazynowanie. Korzystając z usług operatora, przedsiębiorca nie musi martwić się o bezpieczny łańcuch dostaw. Grupa Raben dysponuje odpowiednio przystosowaną flotą do przewozu ADR oraz przeszkolonymi kierowcami z uprawnieniami do transportu ADR. Operator zapewnia wydzieloną sieć transportową ADR, przestrzeń magazynową dedykowaną dla produktów niebezpiecznych oraz nowoczesne systemy IT. Dzięki dbałości o każdy szczegół i ogromnej wiedzy z zakresu materiałów ADR, każdy przedsiębiorca zlecający transport będzie miał pewność, że powierza swoje towary w bezpieczne ręce.

Ewe