Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się każdego roku w dniach od 16 do 22 września. Pomysłodawcą wydarzenia była Komisja Europejska w 2002 roku mająca na celu przekonanie mieszkańców miast do spacerów i korzystania z transportu miejskiego.
Aż 2800 uczestniczących miast
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to również szansa na zmianę nienajlepszych dla zdrowia przyzwyczajeń i skorzystania z alternatywnych środków transportu. Polecane jest spacerowanie, jazda na rowerze lub hulajnodze, a także korzystanie z komunikacji miejskiej – aż 2800 europejskich miast bierze udział w tym wydarzeniu, w tym również wiele polskich miast, np. Warszawa, Gdańsk, Kraków itd. Warto dodać, że poza Europą m.in. Chiny od 2007 roku organizują tzw. „zielony” tydzień” (ang. „Green Transport and Health week”).
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w polskich miastach
W zainicjowanej w 2002 r. przez Komisję Europejską kampanii polskie miasta biorą udział od samego początku. Przez cały tydzień w Europie władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty będą zachęcać mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Promowane są bardziej zrównoważone, ekologiczne formy mobilności, m.in. transport publiczny, jazda na rowerze oraz chodzenie pieszo.
Edycja: wrzesień 2019
W tym roku tematem przewodnim jest „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”. Organizowanym wydarzeniom towarzyszy hasło „Chodź z nami!”, które zachęca do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań mieszkańców. Kulminacyjnym momentem w trakcie ETZT jest Dzień bez samochodu, w tym roku przypadający na niedzielę 22 września.
W ramach kampanii wybrane miasta zwykle zapewniają specjalne atrakcje, tj. wystawy, happeningi, warsztaty, konkursy z nagrodami. Najważniejszym punktem kampanii jest obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu – wtedy też, już tradycyjnie, wyłączony z ruchu jest znaczny fragment biorących udział w akcji miast.
Ponad 160 miast i gmin rozpoczęło działania w tym zakresie jeszcze przed zarejestrowaniem ETZT. Udział w kampanii mogą brać także inne jednostki, m.in. firmy, fundacje, organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnie itd. Szczegóły na stronie: http://registration.mobilityweek.eu/login.php?lang=pl.
Partner wpisu: firma spedycyjna Maripol
Fot. pixel2013