transport

Poznaj najważniejsze firmy autobusowe w Polsce i destynacje, do których oferują one przejazdy. Oto krótka charakterystyka wybranych z nich.

Polski rynek autobusowy jest w młodej fazie liberalizacji. Usługi konkurencji nie są częste poza dużymi miastami, głównie Warszawą. Firmy autobusowe, które oferują przejazdy z największych miast w Polsce to Polonus, FlixBus, Sindbad i Eurobus. Kluczowe lokalizacje docelowe to Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Łódź i Lublin.

Najpopularniejsze firmy autobusowe:

Sindbad

Sindbad to przewoźnik z wieloletnią historią i tradycją. Aktualnie firmy działające pod jednym szyldem obsługują połączenia do niemal 30 krajów w Europie. Wyjazdy są organizowane z ponad 200 miejscowości. Autokary są nowoczesne, wygodne i bezpieczne. Bilety są dostępne w różnych punktach sprzedaży i online.

Eurobus

Eurobus współpracuje z Sindbadem, ale obsługuje mniej linii, głównie te najpopularniejsze. Oferuje wysoki standard autokarów i bogatą listę destynacji w całej Europie. Przewoźnik nie oferuje jednak kursów krajowych. Firma inwestuje w komfortowe i bezpieczne autokary.

FlixBus

Flixbus zastąpił markę PolskiBus i jest firmą, która koordynuje działalność wielu europejskich przewoźników. Oferuje przejazdy do niemal 1800 miast w 28 krajach świata, często w atrakcyjnej cenie. Flexibus ma w ofercie także przejazdy krajowe. Każdego dnia odbywa się około 250 tysięcy kursów. Bilety są dostępne jedynie online na stronie internetowej lub w aplikacji Flixbus.

Polonus

To strategiczny narodowy przewoźnik autokarowy, które oferuje usługi transportu osób w komunikacji lokalnej, ale także dalekobieżnej oraz międzynarodowej. Jest spółką Skarbu Państwa. Z usług firmy korzysta ponad 2 mln pasażerów rocznie. Polonus obsługuje około 40 linii.

fot. StockSnap / Pixabay